Az óvodai nevelés sorsdöntő élmény a családnak, hisz sok szempontból változást tartogat a gyermek közösségbe kerülése. Az óvoda színes világa nagy hatást gyakorol a gyermekek szocializációjára, első tanulási tapasztalataira, első közösségi élményeire.
Bár a tényleges óvodába járás csak szeptembertől fog elkezdődni, érdemes már idejében készülni és tájékozódni, információkat gyűjteni, hogy minden támogatást megkapjanak a gyermekek az új helyzethez való alkalmazkodásban.
Érthető módon minden szülő a „jó óvodát” keresi gyermeke számára. Ebben nagyon meghatározóak a személyes élmények, a másoktól hallott pozitív és negatív tapasztalatok, az óvodák által nyújtott szolgáltatások, a környezet és nem utolsó sorban az ott dolgozó szakemberek személye.
Bőven van alkalom megismerni egy-egy óvoda arculatát, szakmaiságát az online felületek segítségével és mindenhol van lehetőség személyes ismerkedésre is a beiratkozások előtt szervezett „nyílt napok” alkalmával.
A Kistérségi Óvoda és Bölcsőde www.kistersegiovi.hu weboldalán, valamint facebook közösségi oldalán folyamatosan betekintést nyerhetnek az óvodáink színes világába és kihasználjuk a nyomtatott és online sajtóban történő rendszeres megjelenést is.
Mitől jó egy óvoda?
Biztosan sok szülőben felmerül ez a kérdés. A mai világban nehéz erre pontos választ adni, hisz sokfelől érkeznek az elvárások, melyekre jól kell tudnunk reagálni. Emellett figyelemmel kell lennünk arra, hogy az óvodák az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjában megfogalmazott óvó-védő, szociális, nevelő-személyiségfejlesztő funkciót töltenek be a gyermekek életében, a családi nevelés kiegészítéseként, hiszen az óvodáskorú gyermek nevelésének elsődleges színtere a család.
Óvodáinkban a fenntartó önkormányzattal karöltve sokat teszünk azért, hogy olyan környezetet teremtsünk, ahol jó gyereknek lenni, ahol a szülők gyermekeiket biztos kezekben tudhatják.
A Kistérségi Óvodák nevelőtestülete így vélekedik a „jó óvodáról”:
A jó óvoda mindenekelőtt optimális feltételeket biztosít a gyermekek fejlődéséhez, melyben a fenntartó is felelősséget vállal. A jó óvodában gondot fordítanak a kellemes, esztétikus, gyermekbarát környezet kialakítására, mely által az óvoda a gyermekek második otthonává válik.
A jó óvoda kiegészíti a szülői ház nevelését, a szülőkkel együttműködve nevel. A szülők és pedagógusok nevelőtársnak tekintik egymást a kölcsönös bizalom jegyében. Mindenki tisztában van a gyermeknevelésben elfoglalt helyével és szerepével.
A jó óvoda vonzza a gyerekeket, akik a beszoktatási időszakot követően örömmel, várakozással telve indulnak oviba reggelente.
A jó óvodában az érzelmi biztonságot, a befogadó környezetet az ott dolgozó óvónénik és a pedagógiai munkát segítő asszisztensek és dajkák biztosítják. A jó óvodában érvényesül az okosan szeretni” elv: korlátokat támaszt a gyerekek irányába, de csakis a gyermekek szabadsága érdekében. A következetesség nem egyenlő a szigorúsággal.
A jó óvodában pontos és folyamatos a tájékoztatás az elvárásokról, a szülői jogokról és kötelességekről.
Kérjük látogassák meg rendszeresen weboldalunkat, facebook oldalunkat, ahol folyamatosan írunk az óvodai beiratkozással kapcsolatos tudnivalókról.
Kovács Péterné intézményvezető
Kistérségi Óvoda és Bölcsőde